На першу сторінку

ДИВНІ ЗВИЧКИ ВИДАТНИХ ЛЮДЕЙ

з Книги веселої мудрості, Київ, 1969 (упорядник Ілля Доля-Попов)

***

Англійський професор Д. С. Міль регулярно робив перерви у роботі за письмовим столом, щоб пограти на гітарі.

***

Сідаючи за роботу, американський вчений Франклін запасався хлібом та сиром. Він серйозно твердив, що саме сир найкраще компенсує втрачену духовну силу.

***

Ейнштейн їхав у поїзді. Відчувши голод, вів пройшов до вагона-ресторану. Узявши зі столу меню, вчений почав шукати свої окуляри. Не знайшовши їх, він звернувся з проханням до офіціанта прочитати список страв уголос. Офіціант з глибоким співчуттям подивився на солідного, сивого, добре одягненого чоловіка, похитав головою і тихо промовив:
- Пробачте, дуже жаль, але я також не вмію читати.

***

Видатний німецький фізик Вільгельм Конрад Рентген одержав листа з проханням надіслати... кілька рентгенових променів з вказівкою, як ними користуватися.
Виявилося, що в автора листа в грудній клітці застряла револьверна куля, а для поїздки до Рентгена у нього не знайшлося часу.
Фізик Рентген був людиною з гумором і відповів на листа так: "На жаль, зараз у мене нема ікс-променів, до того ж пересилка їх - справа дуже складна. Вважаю, що ми можемо зробити простіше: надішліть мені Вашу грудну клітку".

***

Менделєєв, крім хімії, займався питаннями повітроплавання. Також багато часу приділяв він палітурній справі та... виготовленню чемоданів. Розповідають такий випадок. Одного разу вчений купував у крамниці матеріали.
- Хто це? - спитали крамаря.
- Невже не знаєте? - здивувався той. - Відомий чемоданних справ майстер Менделєєв!
Дмитро Іванович був дуже задоволений цією характеристикою.

***

Відомий паризький астроном Кассіні запросив отців міста
і кількох фінансистів до себе в обсерваторію, щоб помилуватися сонячним затемненням. На жаль, вони запізнилися.
- Не біда,- сказав мер Парижа,- ми все ж підемо. Я знаю пана Кассіні. Адже йому потрібні гроші для обсерваторії, так що йому доведеться повторити все спочатку..

***

Дружина Ейнштейна, бачачи, що чоловік її допрацювався до безсоння, намагалася переконати його, щоб він залишив на деякий час роботу і виїхав кудись на відпочинок. Вона
Запропонувала йому обрати будь-яке місце, яке тільки він зажадає. Ейнштейн відповів, що він згоден і що він уже вибрав.
Яке ж було здивування дружини, коди вранці вона знайшла Ейнштейна за роботою в своєму кабінеті. У відповідь на її докори він спокійно відповів, що тільки скористався її пропозицією вибрати місце відпочинку за своїм розсудом. Кращого, ніж улюблена праця, вів нічого не знає.

***

Товариші ще молодого тоді фізіолога І. П. Павлова зібрали небагато грошей, щоб він зміг купити собі новий костюм, тому що старий вже зовсім зносився.
- Спасибі, друзі! - сказав зніяковілий Іван Петрович.
Наступного дня молодий вчений з'явився в лабораторію з сяючими очима. На довгому мотузку він вів за собою різномасних псів.
- Ви навіть уявити собі не можете, як доречно прийшлися ці гроші. Досліди тепер можна поставити значно ширше.
А костюм? Його ще довго можна носити.

***

Відомий французький математик Коші довго, але безуспішно, пояснював молодому, надто "вихованому" графу де Шамбару перетин конуса. Юнак уважно слухав доказ теореми, але зніяковіло повторював кожного разу:
- Не зрозумів, маестро. Знову не зрозумів.
Математик знову починав детальне пояснення. Нарешті юнак, зітхаючи, сказав:
- Даруйте, але ніяк не розберу, що тут і до чого.
Доведений до відчаю Коші вигукнув:
-- Теорема вірна! Клянуся честю!
- Ах, маестро, - галантно відповів граф,- чому це ви не сказали так із самого початку? Адже я ніколи не дозволив би собі сумніватися в чесному слові такої шановної людини. Значить, і доводити цю важку теорему нема потреби.

***

Замислений Альберт Ейнштейн зустрів свого друга і привітно попросив його:
- Приходьте до мене ввечері. У мене буде професор Стімсон.
- Але ж я Стімсон! - здивувався друг.
- Це не має ніякого значення, - заперечив Ейнштейн, - однаково приходьте!

***

Далі

Куштуйте на здоров'я!

Намалював —Валентин ІВАНОВ.
Ідея та наповнення — Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ©, 2007—2012.