На першу сторінку

КАВА З ПЕРЦЕМ
Альманах київських сатириків і гумористів

Ольга СТРАШЕНКО
НУ, БЛІН, І ВОБШЕ!

Так захоплено вигукнув читач у нашій Центральній бібліотеці, (бо забракло слів), коли прочитав альманах “Кава з перцем”. До речі, це так називається злободенна гумореска Віктора Баранова, вміщена в цьому альманасі.
То чим же така приваблива наша колективна книга, що здатна сколихнути читацьку душу? Адже скучилися читачі, це ж скільки зим і скільки літ, як виходив альманах “Веселий ярмарок”!.. І от, нарешті, “Кава з перцем”, де за кав’ярським столом зібралося п’ятдесят київських сатириків та гумористів. Загляньмо у зміст альманаху, які імена! Василь Василашко, Гриць Гайовий, Микола Герасименко, Валерій Гужва, Василь Довжик, Богдан Жолдак, Анатолій Качан, Євген Колодійчук, В’ячеслав Левицький, Ігор Малишевський, Володимир Мордань, Григорій Соломончук; тут же відомі сміхотворці-“перчани” Михайло Прудник, Володимир Чепіга та Дмитро Молякевич. А на покуті за столом – найвдатніший спілчанський томада, він же лауреат Нобелівської премії, (що з фестивалю із Рівненського села Нобелі) – Петро Осадчук! Він, бачте, відбув два строки у Верховній Раді, і тепер стріляє мініатюрами. А біля Петра Ільковича вибухова “дама з пушкою”, то улюблениця публіки – Валентина Козак.
Тут, у річищі альманаху, читач виловить і Миколу Сома, “поета, вчителя й риболова”, і байки профффесора Анатолія Прохоренка, і бувальщини Валентина Негоди. Ба, тут представлений навіть Борис Олійник і Наталка Поклад!
Усіх випивальників цього чудодійного напою не перелічити, але ще назву... Тут епіграми та присвяти Вадима Скомаровського, байки Бориса Списаренка, пародії Бориса Старчевського, і стоїть “на чатах” всевидющий Петро Федотюк. А ще подано кілька гуморесок Бориса Поліщука, який усіх нас друкує в газеті “Сільські вісті”, а тепер і ми йому хоч якось віддячили, дали кави з перцем.
А ще – князь гумористичної прози й комедії Валентин Чемерис, та потужний драматург Валерій Герасимчук (у дружній компанії з Сервантесом і дон Кіхотом).., та визнаний Майстер Сатири – Євген Дудар, бо як же без нього! Зійшовся цілий гурт, іскрометний та різноголосий, – від наймолодшого Олександра Стусенка до молодого душею, але вже патріарха Олекси Ющенка. Це з вірша Олекси Яковича упорядник і редактор видання тружденний Владислав Бойко, (він же Василь Шукайло), дошукався назви для всього альманаху:

“Спіткала доленька лукава:
у нього з перцем навіть кава!”
(“Гостина в сатирика”)

Ця книга унікальна, її можна читати в метро й на вокзалі, на якомусь нудному засіданні, й під стоматологічним кабінетом, сама перевірила! Це веселий довідник, це чудернацька антологія сатириків та гумористів нашої столиці.
Не був би альманах такий барвистий, коли б до нього не торкнули свої пензлі художники-перчани, які зарядили нашу каву до-обрячим перцем! А серед них художник Віктор Кузьменко, що витворив обкладинку.
Альманах увесь у променях усмішок, пародій та прицільних жартів, тут розрядив свого самопала афорист Микола Левицький, ви тільки послухайте: “Кілеру сниться слава Дантеса”, “Той, хто не знає, чого хоче – готовий на все”, “Якщо тримати руку на пульсі життя, воно не так боляче б’є по голові”... А за ним дотепний Ростислав Доценко: “Розумному чоловікові й у дурнях побувати не страшно”, “Скільки байдиків не бий, лінощів із себе не виб’єш”, “Хто високо сидить, того найважче посадити”.
У нашому ущипливо-глузливому та жартівливо-курйозному альманасі торба таких кпинів, що декому, наче шпичка в ніс! Альманах ще й філософський, адже добряче наболіло Василю Шукайлу, який так і підсумував: “Істина торжествує, а панує брехня!” Але Василь Марсюк запевнив:

“Є у кожного з нас по Петлюрі,
і Хмельницький у декому спить!..”

Як усяке сміховинне та щире явище, альманах єднає та омудряє, він ще й ніжить, бо яку жінку не приголомшить освідчення Гриця Гайового:

“Ти ж моя кохана,
ти ж моя єдина,
я без тебе в’яну,
а з тобою – гину...”

Тож осягаймо, дорогі читачі, труд київських сміхотворців, які зібралися за чаркою кави!
Слова подяки треба сказати отим добродіям, котрі задля нашої кави потрусили калиткою – Київській міській державній адміністрації. Навіть ходять чутки, що в скорому часі буде ще й перевидання, і якщо вже дуже помріяти, то й... щорічник! Тоді, без сумніву, коло учасників застільної кави набагато збільшиться. А чом би й ні?!
Наостанок, спитаєте ви, а де ж воно видано цю перлину, бо, може, ще хтось захоче оприділити там свої утвори! Цей альманах злетів у світ (але не з попелу, а з багаття наших душ) у видавництві “Фенікс” – “Вітчизна”.
Отож, поспішайте, читальники, любителі кави та ще й з перцем, аби придбати останні примірники, та розпитуйте в книгарнях: “Чи скоро вийде другий том?” Бо ми такі!

27 січня 2007 року.

Ольга СТРАШЕНКО,
учасниця кав’ярного застілля.

До КАВА З ПЕРЦЕМ Альманах київських сатириків і гумористів

Куштуйте на здоров'я!

Намалював —Валентин ІВАНОВ.
Ідея та наповнення — Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ©, 2007—2012.