Євген Головаха,
доктор філософських наук,
головний науковий співробітник Інституту соціології НАН України
АВТОРИТЕТ – повага до влади, заснована на вірі: 1) традиційна – на вірі в розум предків; 2) раціональна – на вірі у власний розум; 3) харизматична – на вірі в те, що для поваги до влади розум взагалі не потрібний.
АГРЕСІЯ – войовничий інстинкт, що зіштовхує баранів лобами, а людей – ідеологіями.
АДАПТАЦІЯ СОЦІАЛЬНА – успішне пристосування до соціального порядку: в стабільному суспільстві – шляхом конформізму, в перехідному – шляхом бандитизму.
АЛЬТРУЇЗМ – прагнення вчинити людям краще, ніж вони хочуть.
АНКЕТА – набір питань, що дає респондентові змогу вірити, що в нього є думки, а соціологу – вірити, що в нього будуть знання.
АНОМІЯ – за часів виникнення полісів у Давній Греції – "беззаконня", за часів виникнення СНД – просто "беспредел".
АТТІТ'ЮД (соціальна установка) – готовність до нової соціальної дії під впливом застарілого соціального досвіду.
"БІЛІ КОМІРЦІ" – "інтелігенція" у західному світі, де для того, щоб називатися інтелігентом, не обов'язково перейматися долею всесвіту – досить щодня перевдягати сорочки.
БРИКОЛЯЖ – поєднання різнорідних елементів, що утворюють стильову єдність групи: наприклад, англійські булавки і пакети для сміття в панків, мобільні телефони й розтопирені пальці в "нових росіян", нове мислення і старі привілеї у представників влади.
БЮРОКРАТІЯ – апарат управління, який у гонитві за соціальними благами спромігся відірватися від народу.
ВАЛІДНІСТЬ – відповідність мети і засобів соціологічного вимірювання; цілком валідними є лишень безцільні вимірювання.
ВИБІРКА – респонденти, котрих змогли відібрати для опитування замість тих, кого мали відібрати.
ВІДЧУЖЕННЯ – почуття відрази, що його людина відчуває до самої себе як до члена суспільства.
ГЕНДЕРНА ІДЕОЛОГІЯ – сучасне розуміння статевої диференціації, яке сприяє перетворенню чоловіка та жінки на чоловічий гендер та жіночій гендер.
ГІПОТЕЗА – недостатньо обгрунтоване припущення, яке спонукає кваліфікованого соціолога до підготовки досліджень, а некваліфікованого – до підготовки публікацій.
ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО – суспільство, створивши яке, громадянин усвідомлює, що не він повинен слугувати державі, а держава – йому.
ГРУПОВЕ РІШЕННЯ – рішення, яке ухвалюють
найдурніші члени групи, а втілюють у життя – найстаранніші.
ДЕВІАЦІЇ – протизаконні або аморальні дії, що відхиляються
від нормальної поведінки в суспільстві тією самою мірою, що й благородні
вчинки; на відміну від останніх, девіації часто-густо лишаються непокараними.
ДЕПРИВАЦІЯ СОЦІАЛЬНА – обмежений доступ до соціальних благ для нижчих верств суспільства за необмеженого – для вищих.
ДОЗВІЛЛЯ – час для вільної самореалізації, коли людина зрештою здатна зробити те, чого від неї марно вимагають на роботі.
ЕКСПЕРИМЕНТ СОЦІАЛЬНИЙ – цілеспрямований вплив на соціальну дійсність заради її удосконалення: в ім'я науки (менш важкий випадок) або в ім'я народу (більш важкий випадок).
ЕЛІТА – частина суспільства, що вважає себе кращою на тій підставі, що все краще в суспільстві належить їй.
ЕМПАТІЯ – співчуття ближньому, яке виявляється в здатності замість нього одержувати задоволення.
ЕСКАПІЗМ – вихід із громадського життя з похованням у внутрішньому світі.
ЕФЕКТ ОРЕОЛУ – психологічний парадокс: близьких людей ми розуміємо гірше за малознайомих; і трапляється це тому, що до малознайомих придивляємось, а близьких уже давно не помічаємо.
ЕФЕКТИ ПЕРВИННОСТІ Й ВТОРИННОСТІ – особливість реакції аудиторії на порядок надходження інформації: подеколи краще запам'ятовується перша висловлена дурниця, іноді – остання, але ніколи – розумне слово між ними.
ІЄРАРХІЯ СОЦІАЛЬНА – спосіб соціальної організації, грунтований на нерівному становищі осіб, який у комах спричинився до виникнення мурашника, а в людей – до виникнення марксизму-ленінізму.
ІНДИВІДУАЛЬНІСТЬ – неповторна сукупність якостей, властива окремій людині; неповторна вона тому, що повторювати більш нікому не хочеться.
ІНТЕЛІГЕНЦІЯ – соціальна верства, приречена на вищу міру освіти.
ІНТЕРПРЕТАЦІЯ ДАНИХ – найуразливіша частина соціологічного дослідження, понад усяку міру залежна від розумових здібностей дослідника.
ІНФОРМАЦІЯ СОЦІОЛОГІЧНА – інформація, одержувана соціологічними методами: первинна – яку соціологи ще не проаналізували, і вторинна – яку вже не проаналізувати.
ІСТОРИЧНА СОЦІОЛОГІЯ – наука про те, яким чином минуле людського суспільства не перетворити на його майбутнє.
ЗЛОЧИННІСТЬ – необхідна, за переконанням Е.Дюркгейма, частина громадського життя, яка спрямовує соціальний гнів проти тих, хто закони переступає, і відволікає від тих, хто закони ухвалює.
КАПІТАЛІСТИЧНЕ СУСПІЛЬСТВО – вільне суспліьство, в якому можна продавати робочу силу, вільно купувати робочу силу; не можна лишень усього цього вільно не робити.
КОЛЕКТИВІЗМ – здатність жертвувати особистими цілями за нездатності досягти їх.
КОЛЕКТИВНЕ НЕСВІДОМЕ – ірраціональна складова людської психіки, здатна прориватися в свідомість у вигляді снів, обмовок і політичних переконань.
КОМУНІКАЦІЯ – акт передачі інформації, що набуває вельми непристойних форм, коли стає масовим.
КОНФОРМІСТ – людина, для котрої хибна думка тим ближча до істини, чим небезпечніше спростування її.
КУЛЬТУРНИЙ ПРОГРЕС – хибне розуміння розвитку цивілізації: самий по собі прогрес, звісно, існує, але якийсь він надто вже некультурний.
ЛЕГІТИМНІСТЬ – поняття, яке означає, що у можновладців, крім нахабства, є також інші підстави перебувати при владі (скажімо, легковірність виборців).
ЛІДЕР – член співтовариства, котрий першим біжить до ями й останнім туди потрапляє.
ЛЮМПЕНИ – соціальна верства, що перебуває на дні суспільства і глибоко співчуває революційній ідеї поставити суспільство з ніг на голову.
МАЛОЗАБЕЗПЕЧЕНІ – соціальна верства, якій внаслідок приватизації дісталося лишень її власне майно.
МАРГІНАЛИ – люди, котрі застрягли між низьким і високим соціальним статусом, оскільки перший – нижче їхніх потреб, а другий – вище здібностей.
МАСОВІ ОПИТУВАННЯ – метод пізнання, значне поширення якого засвідчує, що масове неуцтво надає соціальній науці більше фактів, ніж індивідуальне знання. МОВА – основне знаряддя спілкування в людини, призначене для висловлювання відсутніх думок.
"НАКЛЕЮВАННЯ ЯРЛИКІВ" ТЕОРІЯ – соціологічна теорія, що пояснює природу девіантної поведінки: назвали "грабіжником" – буде грабіжником, назвали "негідником" – буде негідником; практична слабкість теорії полягає в тому, що інакше їх ніяк і не назвеш.
НАЦІЯ – народ, який відчуває нерозділену любов до своєї держави.
НАЦІОНАЛЬНИЙ ХАРАКТЕР – якості, що на противагу загальнолюдським ідеалам відрізняють людей, котрі належать до однієї нації.
НЕРІВНІСТЬ СОЦІАЛЬНА – головне джерело суспільного прогресу, що стимулює людей до соціальної активності: одних до того, щоб піднятися догори, а інших – до того, щоб не впасти вниз.
НОРМИ СОЦІАЛЬНІ – границі поведінки, в межах яких люди бігають за заохоченнями, а поза ними – від санкцій.
ОСОБИСТІСТЬ – категорія, що має два визначення: романтичне – "кожен із нас" і реалістичне – "рідкісний із нас".
ПАНІКА – стан, коли від страху втрачають голову, а те, що лишилося, намагається тікати, аби якось врятуватися.
ПЕРЕДБАЧЕННЯ СОЦІАЛЬНЕ – уявлення про майбутнє, що залежить від розташування зірок, нутрощів жертовної тварини, кавової гущавини й сучасних наукових знань про розвиток суспільства.
ПЕРЕМІЩЕННЯ СОЦІАЛЬНЕ – масовий процес, який відбиває незмінне прагнення члена суспільства посісти в ньому не своє місце.
ПОДІЛ ФІЗИЧНОЇ І РОЗУМОВОЇ ПРАЦІ – трудова спеціалізація, що почалася в доісторичний період: коли одна мавпа вперше підняла дрюк, інша – вперше здійняла галас.
ПОЛІТИЧНА СОЦІОЛОГІЯ – наука про шкоду, що її політика завдає суспільству.
ПОРОЗУМІННЯ – здатність побачити одне й те саме різними очима і не вчепитися в нього різними руками.
ПОРЯДОК СОЦІАЛЬНИЙ – порядок, який за умов демократії підтримується всім суспільним організмом, а за умов тоталітаризму – окремими органами.
РЕАЛЬНИЙ СОЦІАЛІЗМ – гірки ліки від соціалізму уявлюваного.
РЕКЛАМА – соціальна інституція, відповідальна за те, щоб людей перетворювати на покупців, попередньо перетворивши їх на ідіотів.
РЕПРЕЗЕНТАТИВНІСТЬ – чарівне слово, здатне думку випадково опитаних людей перетворювати на громадську думку.
РОЛІ СОЦІАЛЬНІ – ролі в театру абсурду, де глядачі вилазять на сцену, нагороджують один одного стусанами і дуже засмученні через те, що ніхто не викликає їх "на біс".
СОЦІАЛ-ДАРВІНІЗМ – теорія еволюції людини як тварини: сильний має з'їсти слабкого; хибність теорії – у тому, що сильна тварина їсть, доки не наїсться, а сильна людина – доки не вдавиться.
СОЦІАЛІЗАЦІЯ – послідовний процес уведення, розмішування та розчинення індивіда в суспільстві.
СОЦІАЛЬНА ДИСТАНЦІЯ – відстань, на яку люди підпускають представників інших соціальних груп – при цьому дистанційне управління завжди перебуває в руках у лідерів цих самих груп.
СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА – турбота про те, щоб багаті не відбивали в бідних хліб, а бідні в багатих – апетит.
СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ – турбота держави про збереження майна голоти.
СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ КЛІМАТ – клімат у відносинах між людьми: теплий сприяє відпочинку, помірний – роботі, холодний – чаркуванню.
СОЦІОГЕНЕЗ – процес перетворення первісного стада на сучасне суспільство на засадах трансформації стадного почуття в почуття національної гордості.
СОЦІОЛОГІЗМ – принципова позиція, грунтована на визнанні автономії соціальної реальності, за вивчення якої гроші варто сплачувати тільки соціологам (активно заперечується представниками інших суспільних і гуманітарних наук).
СОЦІОЛОГІЯ – наука котра переконує в тому, що навіть якщо в суспільстві неможливо жити, втім, його вповні можна вивчати.
СОЦІОЛОГІЯ ПРАВА – наука, що відповідає на два взаємопов'язаних питання: чому люди створюють закони і чому вони їх не дотримуються.
СПРАВЕДЛИВЕ СУСПІЛЬСТВО – суспільство, в якому люди знищили соціальну несправедливість, за що й несуть лишень справедливе покарання.
СЕРЕДНІЙ КЛАС – клас, найзацікавленіший у соціальній злагоді, позаяк під час соціальних конфликтів він зазнає лиха і згори і знизу.
СТАТУС СОЦІАЛЬНИЙ – індивід мінус індивідуальність. СТИМУЛ – поняття, яке спершу означало палицю для осла, а згодом поширилося на все, що може викликати реакцію в людини.
СТРАТИФІКАЦІЯ СОЦІАЛЬНА – розподіл суспільства на верхні й нижчі верстви, за якого нижнім здається, що верхні сидять у них на горбу, а верхнім – що нижні плутаються в них під ногами.
СУСПІЛЬНА ЕВОЛЮЦІЯ – шлях соціальних змін, супротивники яких помирають природною смертю.
СУСПІЛЬНИЙ ДОГОВІР – у теорії: договір між індивідом і державою, відповідно до якого індивід жертвує частиною власних свобод, аби держава охороняла решту; насправді: держава охороняє лише ті свободи, якими індивід жертвує.
ТРАДИЦІЇ – пам'ять про те, що ми мало чим відрізняємося від неосвічених предків.
ТРАНСФОРМАЦІЯ СУСПІЛЬСТВА – період розвитку суспільства, коли в нього з'являється світле минуле.
УТОПІЯ – модель суспільства, в якому мають бути задоволені всі, крім тих, хто цим незадоволений.
ФРЕЙДОМАРКСИЗМ – вченння, що його зближує з марксизмом занепокоєність проблемами пролетаріату, а відрізняє – впевненість у тому, що від сексуальної революції пролетаріат може одержати більше задоволення, ніж від соціальної.
ЦІННІСТЬ – корисна частина навколишнього світу, відсутність якої викликає страх, що не одержиш, а наявність – страх, що втратиш.
ЦИВІЛІЗАЦІЯ ЛЮДСЬКА – те, що людьми вже створене – залишилося створити людяну...
ЮРБА – збіговісько людей, перетворюється
на кровожерливу зграю, якщо поруч немає загоничів, на некероване стадо
баранів, якщо поруч немає вівчарок, і на нормальне співтовариство, якщо
поруч немає політичних демагогів.
http://soc-gw.univ.kiev.ua/STUDENT/HUMOR/alter.htm
Намалював Валентин ІВАНОВ.
Ідея та наповнення Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ©, 20072012.