На першу сторінку

Микола БОСАК
НАЩАДОК ДОВБУША
Гумор. Сатира

ВЕРНІСАЖ НАВИВОРІТ

- Товариші! - бадьоро вигукнув у натовп завідувач відділу культури. - Ми з вами присутні на мистецькому святі - закритті персональної виставки видатного художника Мазила.
Натовп хвацько заплескав у долоні, фотокореспондент місцевої газети знезнямки освітив штучною блискавкою поцінувачів малярства, блискучу з трьома волосинами лисину Мазила, а найбільше - завідувача культури, котрий аж ножиці впустив від несподіванки.
- Характерним є те, - провадив оговтавшись промовець, - що ми закриваємо виставку, яка й не відкривалася. Її не оглянув жоден цінитель прекрасного чи дилетант. Вистачить нам і того, що ще в майстерні кілька творів побачив один столичний мистецтвознавець, від чого йому розум повернуло набакир, тепер найкращі психіатри мудрують, як його поставити на місце. Це свідчить про дуже глибокий вплив творів Мазила на глядача, але не так уже в нас тих глядачів багато, щоб ми ними ризикували.
Присутні ствердно закивали головами.
- Основною рисою творчої натури нашого шановного художника, - рік без передишки шеф культури, - є безкорисливість. Він уже задарував своїми картинами в золочених рамах дитсадки, школи та державні установи нашого району, націлився і на сусідні. Щоправда, подаровані ними твори зникають звідти швидше, ніж шедеври епохи Відродження з Лувру, а золочені рами використовуються для інших потреб.
Якщо спробувати докопатися до кореня творчості Мазила, то це не щось інше як вдала втеча від дійсності в світ фантазій. Погляньмо на картину ліворуч за мною! Образом дистрофічної доярки, яка ніби щойно вилізла із забою, художник наголошує, по-перше, що на фермах уже механізовано всі ручні процеси і комплекція ролі не грає, по-друге, що наші доярки свіжовидоєного колективного молока не п'ють. Образами корів митець хоче нас переконати, ніби він мав творче відрядження в Африку і малював їх з тамтешніх гіпопотамів.
Або ось натюрморт із гарбузоподібними ананасами і вирячкуватими лосососями. Я спеціально дізнавався - за всю історію нашого міста в гастроном жодного разу не завозили ні першого, ні другого. Питається, хто позував художнику? Такі ілюзорні картини негативно діють на емоції. Їх не рекомендується дивитися довгожителям, дітям дошкільного віку, а також хворим на виразку шлунка. І раз уже вони створені, раз від них нікуди не дінешся, то я з приємністю повідомляю, що автор вирішив подарувати їх народам півдня Африки, які й не таке бачили.
Присутні знову запрацювали долонями. Завідуючий крутив на пальці ножиці, які так і не пригодилися. Дівчата в українському вбранні закріпили від стіни до стіни нерозрізану червону стрічку. Розцвіченому передчуттям визнання в Африці Мазилу вдячні за невідкритий вернісаж глядачі піднесли не менш розцвічений букет квітів. Свято скінчилось пожвавленням у передчутті фуршету.

До змісту

Куштуйте на здоров'я!

Намалював —Валентин ІВАНОВ.
Ідея та наповнення — Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ©, 2007—2012.